Mar 28, 2024, 02:34 PM

News:

Bine ati venit! :)


Impozit

Started by alexs93, Dec 04, 2016, 10:11 PM

previous topic - next topic
Go Down

alexs93

Dec 04, 2016, 10:11 PM Last Edit: Dec 05, 2016, 12:04 AM by alexs93
- Numele propunerii  : IMPOZIT FIRMA IN FUNCTIE DE VENIT
- Descrierea propunerii  : Impozitul unei firme sa se plateasca in functie de venit ca in viata reala . Sa se plateasca impozitul o data pe saptamana (Duminica) in functie de profitul optinul in acea saptamana . De exemplu daca eu am profitul in acea saptamana de 100.000 euro , sa platesc 24% din profit .... insa , daca eu din acei 100.000 cumpar 2 magnumuri mai raman cu 40.000 euro  iar astfel platesc impozit la cei 40.000 de euro pt ca restul profitului l-am investi . Exact ca in viata reala .
- Avantaje :  Astfel platim mai putin impozit la stat .
- Dezavantare  : Cei care au camioane multe si au un profit mare de 300.000 pe saptamana o sa platesca foarte mult la stat daca nu investesc banii si vor sa ii pastreze .



EDIT : AVATAJ pentru ca actualul sistem platesti impozit chiar daca joci chiar daca nu joci... iar eu daca nu pot sa intru 2-3-4 zile nu o sa am nici un venit , insa trebuie sa platesc impozit .. de ce sa platesc daca n-am jucat ??? 

ShadowRipper

in realitate impozitul nu se plateste numai pe profit. Si asta daca ai vedea la locul de munca, dar nu numai si ca persoana fizica,odata pe an platesti impozit pe bunuri nu pe profit. Impozitul pe profit se plateste in fiecare luna.In plus eu vad propunerea ta ca o complectare la actualul impozit si imi este putin teama ca exista posibilitatea ca profitul care siasa este destul de mic sa nu mai existe aproape deloc.

alexs93

Nu vreau ca impozitul pe profit sa fie.adaugat peste cel actual...eu as vrea sa se scoata cel actual care e cam mare si sa se bage acesta pe profit.

gicksboy

#3
Dec 07, 2016, 03:52 AM Last Edit: Dec 07, 2016, 03:55 AM by gicksboy
Contra, 3 motive:
1. spui ca vrei impozitul ca-n realitate,dar tot tu ceri sa nu fii impozitat pentru zilele lipsa. Pai hai s-o luam ca-n realitate. In realitate daca tu ti-ai inregistrat o firma, ai deschis-o,etc. si nu vrei tu(ca asa ti-a venit tie) sa se lucreze in luna ianuarie(desi nu ar fi luna cu zile libere,etc.), statul nu-ti va cere impozit/taxe pe luna ianuarie? Ba da, pentru ca el ti-a oferit dreptul de a de ocupa de firma ta si tot,dar tu ai ales sa nu lucrezi in lunile alea.Cei drept nu mai platesti impozitul pe profit, daca ai profit=0, dar tu pe langa impozitul ala mai ai si alte impozite si taxe.
2. tu vrei sa se plateasca impozit doar pe profit, investitiile sa fie excluse de la impozitare.Pai camioanele alea de le-ai luat tu, nu cumva sunt rezultatul reinvestirii profitului, nu trebuie impozitate si ele? Cum am zis sus, sunt mult mai multe taxe si impozite pe lume decat cel pe profit.
In acelasi timp cei activi si muncitori ar fi "penalizati" mai mult decat cei inactivi,ceea ce nu cred c-ar fi tocmai ideea jocului.
3. metoda asta are o scapare, evidenta, pe care chiar tu o sugerezi din "definitia" ei. REINVESTITIILE=NEIMPOZITATE, adica in cazul celor care-si mai folosesc si mintea din cand in cand: " daca vreau sa scap de impozit, consum profitul."
Si-o sa incepi sa vezi jucatori cu zeci/sute de camioane ca vor incepe sa cumpere camioane de inceput, pentru ca jucatorii noi mereu vor avea nevoie de camioane mici,deci le pot vinde lor si ei in felul asta iti securizeaza banii. Am profit 30000, ma duc si-mi iau un magnum de la sh pana trece impozitul si dupa-l vand.(calculat la impozitul de 24% propus de tine, daca as folosi metoda asta pentru profitul dat as salva minim 1-2000,in plus, din profitul meu,fata de aplicarea directa a impozitului).
In cel mai bun caz, cei care nu vor alege o metoda de genu(si mie mi-ar fi lene sa tot cumpar si sa vand camioane,mai ales cand ai profit de cateva sute de mii+) vor investi in upgrade-uri pentru camioane(cat vor putea) sau poate va fi cineva care o sa cumpere de x% din profit bilete la loterie( =)) )

Raducuu

Pro! Daca doresc sa achizitionez un camion chiar in a 7 a zi, adica atunci cand vine impozitul, trebuie sa platesc impozit si pentru camionul pe care l am achizitionat poate chiar cu cateva ore inainte de a veni impozitul. Nu mi se pare deloc ok... eu poate nici nu apuc sa fac vreo cursa cu camionul acela dar trebuie sa platesc impozit pentru el. Daca tot se plateste impozitul la 7 zile macar sa se plateasca la 7 zile dupa ce cumperi camionul si angajezi soferii, nu la 7 zile dupa ultima plata

AndyM


EDIT : AVATAJ pentru ca actualul sistem platesti impozit chiar daca joci chiar daca nu joci... iar eu daca nu pot sa intru 2-3-4 zile nu o sa am nici un venit , insa trebuie sa platesc impozit .. de ce sa platesc daca n-am jucat ??? 

Ai masina? Impozitul il platesti fie ca o ti in curte fie ca o folosesti zilnic.... RCA-ul la fel... il platesti pe un an, daca intr-un an o folosesti 100km sau 25.000km RCA-ul ramane platit nu se raporteaza doar atunci cand o folosesti...
La fel si salariile soferilor... le platesti (cele saptamanale) indiferent ca soferul respectiv a condus sau nu, pentru ca acesta e angajat si nu e treaba lui daca ii dai sau nu de munca.

Raducuu


EDIT : AVATAJ pentru ca actualul sistem platesti impozit chiar daca joci chiar daca nu joci... iar eu daca nu pot sa intru 2-3-4 zile nu o sa am nici un venit , insa trebuie sa platesc impozit .. de ce sa platesc daca n-am jucat ??? 

Ai masina? Impozitul il platesti fie ca o ti in curte fie ca o folosesti zilnic.... RCA-ul la fel... il platesti pe un an, daca intr-un an o folosesti 100km sau 25.000km RCA-ul ramane platit nu se raporteaza doar atunci cand o folosesti...
La fel si salariile soferilor... le platesti (cele saptamanale) indiferent ca soferul respectiv a condus sau nu, pentru ca acesta e angajat si nu e treaba lui daca ii dai sau nu de munca.
Si asta e adevarat...dar nu e corect sa platesc impozitul la un camion si la un sofer care il achizitionez chiar in aceasi zi cand imi vine impozitul.


woolworth

инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинйоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоtuchkasинфоинфо

woolworth


woolworth


woolworth


woolworth


woolworth


woolworth


Go Up