Modificare sistem de licitatii

Started by AndyM, Dec 05, 2016, 01:34 AM

previous topic - next topic

Cum vi se pare ideea propusa?

O idee foarte buna.
21 (65.6%)
Nu cred ca ar schimba ceva.
0 (0%)
Nu este deloc o idee buna.
11 (34.4%)

Total Members Voted: 32

Go Down

Scorpy

Bogdan, nu spune nimeni ca ideea ta nu e buna! Dar jocul a fost gandit ca parteneriatele sa liciteze contractele,
sa primeasca bani si acesti bani sa fie impartiti membrilor prin reduceri.
Este bine si ce spui tu ca parteneriatele sa primeasca automat un numar de contracte, dar acest lucru are 2 dezavantaje
majore si anume: lipsa concurentei si libertatea de a face un parteneriat (de ce sa fiu obligat sa fac fac contractele
daca eu nu vreau sau nu pot din varii motive).Si apropo numarul de parteneriate actuale nu mi se pare exagerat.
Tu ce vrei sa fie doar unul, maxim doua si gata?
Este un pic aiurea acest sistem de licitatie in sensul ca se sta la mila unui click(adica depinde de noroc) si ca
acest lucru duce la o anumita frustrare in sensul ca nu poti sa planifici prea bine activitatea parteneriatului.
Este exact ca la soferi si camioane unde de exemplu ma enervez ca prind soferi de 2* oameni care au carute, dar cu
perseverenta mai prind si eu cate unul.
Eu unul consider ca acest sistem este bun doar ca trebuie aduse unele amendamente la dreptul de a participa la licitatii
si reducerea cat mai mult a licitarii abuzive.
Eu cred ca Andy a incercat sa faca un sistem cat mai aleator posibil. Jocul este la inceput, are anumite sincope (vezi introducerea de la inceput a contractelor medii si mari, marfa in orase care se poate transporta doar cu soferi de 4,5*,etc), dar o parte din ele s-au rezolvat.
Oricum nu va exista un sistem care sa multumeasca pe toata lumea! Oameni sunt diferiti, gandesc si simt diferit si deci orice sistem va duce la discutii, acuzatii, etc. Mai ales ca sunt jucatori care au orgolii imense !!!


Bogdan2044

Pai atunci trebuie rezolvat cat mai repede sistemul actual. In momentul de fata, nu avem ce face in parteneriat. Si crede-ma, ca aproape am licitat la secunda 0. Ultimile 4-5 contracte de la licitatii nu "s-au atins" de mine.

Si ca sa imi exprim parerea in legatura cu sistemul propusl de Andy:
Votul meu a fost: "Nu cred ca va face mare diferenta"
Cel mai simplu exemplu. Eu pot licita suma minima la toate contractele. Le iau pe loc, si le lucrez, si cu 60k (asta e suma minima in momentul de fata), daca fac 2-3 contracte la 3-4 zile e ok, ca banii tot ii primesc si in felul asta blochez alte parteneriate.

O chestie ce se poate face, la sistemul actual. Intr-o zi stabilita, sa se puna destule contracte pentru toti.Asta sa se intample doar o singura data. Adica sa se ia in calcul macar 4 contracte pt fiecare parteneriat. Asa fiecare parteneriat va avea de lucru, si dupa la licitatii nu va mai fi mare imbulzeala.
Consider ca in momentul de fata asta ar fi singura problema la sistem, prea multe parteneriate se imbulzesc la un singur contract. Adica vad ca sunt parteneriate de 6-8 zile, fara niciun contract in derulare, desi au 20 + membri.

Asta cum suna ?

Scorpy

Ai dreptate ca se obtin greu acele contracte! Din acest motiv si eu am sugerat o limitare la licitare pentru a da sanse mai multor parteneriate sa participe!
Andy a marit si el licitatiile fata de ce era la inceput! E logic si normal ca anumite contracte sunt mai cautate ca altele! Si eu cred ca daca nu se impun niste limitari la participare orice schimbare e fara sens!
Oricum Andy este cel care va decide daca va schimba sistemul sau nu, daca va aduce imbunatatiri sau nu! Sistemul perfect si care sa multumeasca pe toata lumea nu va exista! 8)

Sxbxlvnu

Eu zic că ar trebui făcute doar 2 schimbari:
1. Mai multe contracte pe zi (4-5-6, nu in fiecare zi la fel)
2. Introducere limita de contracte castigate (1 contract/zi/parteneriat)
Eu consider că daca s-ar intoduce aceste 2 lucruri nu ar mai fii bataie pe contracte... accept modificari daca considerati ca ceva nu e bine ;)

Bogdan2044

Eu zic că ar trebui făcute doar 2 schimbari:
1. Mai multe contracte pe zi (4-5-6, nu in fiecare zi la fel)
2. Introducere limita de contracte castigate (1 contract/zi/parteneriat)
Eu consider că daca s-ar intoduce aceste 2 lucruri nu ar mai fii bataie pe contracte... accept modificari daca considerati ca ceva nu e bine ;)
cu 1 sunt de acord.
cu 2 deloc. de ce sa fiu limitat cu un contract? "Eu" pot incarca cu toate tirurile din parteneriat, mai mult de 2500T, adica mai mult decat un contract

Raducuu

As avea eu o idee, nu imi sariti in cap daca e radicala. Poate nici nu e ok, dar de asta e doar o idee:

 Fiecare parteneriat primeste un numar de contracte (explic mai jos asta) si membri au un timp limitat in care sa-l termine. Sa zicem ca perioada de lucru e cam aceeasi, 200 ore. Daca un parteneriat mic are de lucrat doar un contract, e ok. Dar un parteneriat dezvoltat trebuie sa lucreze pe masura infrastructurii, gen 2-3 contract in exact acelasi nr de ore.

Nr de contracte sa depinda de numarul de camioane si de ratingul parteneriatul:
Rating 0-1 cu 1-50camioane = doar un contract
Rating 1-3 cu 1-50 c= 2 contracte
Rating 3-6(sau 10) cu 1-50 c= 3 contracte
Etc

Rating 0-1 cu 50-200 c= 3 contracte
Rating 1-3 cu 50-200 c= 5 -----||------
Rating 3-6 cu 50-200 c= 7 -----||------
Etc.

Aici poate interveni partea cu licitatiile. Daca un parteneriat si-a terminat contractele inainte de termenul limita (primeste nr de contracte de mai sus odata pe sapt) sa poata licita pentru contracte noi. Nu va mai fi bataie atat de mare pe contractele la licitatie, deci nu trebuie modificat nimic.

Voi spune doar niste avatanje pentru ideea de mai sus. Aspectele negative sa vina de la voi:
1.Nu vor mai fi atat de multe parteneriate fara rost sau fantoma. Adica ori se lucreaza in acel parteneriat ori se desfiinteaza
2.Comunicare mai buna in parteriat intre membri. Ori te adaptezi intr-un partenriat ori esti dat afara ca nu lucrezi la contracte cu nr de camioane care il ai.
3. Desi am zis mai spus, repet. Nu va mai fi bataie la licitatii.

Numerele de la rating, camioane si contracte sunt doar un exemplu. Poate sunt exagarate, poate nu, dar ideea e sa intelegi diferenta.
Daca sunt alte intrebari, voi edita acest post si veti putea citi raspunsul direct aici
Sunt de acord cu tine bogdan.O singura modificare a si face..numarul de contracte sa nu fie influentat de camioane ci doar de ratingul parteneriatului. Cu cat avansezi cu parteneriatul mai mult cu atat mai multe contracte.

AndyM

Salut,
Am citit cu atentie fiecare mesaj si prin prisma discutiilor am inteles mai bine atat avantaje cat si dezavantajele fiecarui sistem.
Scorpy are dreptate, si eu am fost constient de acest lucru inca de la inceput: Niciun sistem nu ar aduce multumiri tuturor jucatorilor, mereu va fi cineva mai dezavantajat fata de altcineva daca luam la bani marunti fiecare detaliu.

Cand am dezvoltat prima data sistemul am mers pe ideea ca nu trebuie ca fiecare parteneriat sa aiba licitatii active si tocmai de aceea la inceput au fost atat de putine. Insa mi-am dat seama ca a fost o idee destul de proasta.

Astfel, in urma analizei mesajelor parerea mea este ca ar sistemul de licitatii ar trebui sa decurga in felul urmator:

1. Pastram sistemul actual pe ideea - ultimul licitant castiga

2. Modificam rang-urile parteneriatelor... astfel incat sa se poata ajunge mai usor la rangul de parteneriat mediu - mare

3. Adaugam un al 4-lea rang, gen: Ultra, sau vedem ulterior... astea fiind detalii

4. Limitam numarul de contracte active per parteneriat in functie de dimensiunea acestora...
De exemplu un parteneriat mic poate avea maxim doua contracte active, un parteneriat de nivel mediu poate avea 3 contracte active, un rating mare 4 contracte... stiu ca in momentul actual sunt parteneriate ce pot sustine mai mult de doua contracte in acelasi timp dar trebuie sa fie pentru toata si in plus, chiar daca parteneriatul are jucatori foarte buni, mai bine lucreaza unul-doua contracte decat sa nu lucreze niciunul pentru ca l-a luat altcineva.

5. Limitam dreptul unui parteneriat de a licita un contract intr-un termen de 24 ore.

6. Se va modifica timpul de asteptare pentru licitatie de la 24 - 48 ore la 32 - 48 ore. Este necesar sa fie minim 24 ore pentru a se putea mobiliza parteneriatele, iar modificarea aceasta face ca licitatia sa se incheie intre orele 7 AM si 11PM. Astfel nu va crea frustrare pentru pierderea unui contract la ora 4 AM. (Serverul USA/Europe va fi setat si el diferit in functie de fusul orar al zolei)

7. In momentul de fata se adauga 3 contracte mici pe zi. Sa facem un sistem inteligent ce calculeaza numarul de parteneriate eligibile pentru licitatie in momentul respectiv si adauga 50% (cu rotunjire prin adaos) de contracte.
Situatia fiind in felul urmator: Exista 15 parteneriate. 9 parteneriate mici eligibile pentru licitatie si 2 parteneriate medii eligibile. Se vor adauga 5 contracte mici si unul mediu. Mai mult ca sigur ca pana trec cele 32-48 ore se va modifica numarul parteneriatelor eligibile, insa aceasta idee se bazeaza mai mult pe ideea de sincronizare aproximativa astfel sa nu hard-codam 3 contracte batute-n cuie si asa ramane fie ca sunt 5 parteneriate fie ca sunt 15.

8. Se va pastra ideea de a face licitatiile castigate publice

9. Se va pastra ideea de dizolvare automata a parteneriatelor si transferarea datoriei administratorului initial insa doar in cazul in care parteneriatul are doua contracte consecutive cu un procent sub 35%.

Am resetat sondajul astfel incat sa puteti vota noile idei.

Bogdan2044

EDIT:


5. Limitam dreptul unui parteneriat de a licita un contract intr-un termen de 24 ore.

Ca sa ma asigur ca am inteles corect. Te referi ca un parteneriat poate licita doar un contract la 24 ore ?

Daca raspunsul e da, atunci mi se pare corect
Daca raspunsul e nu, atunci ar trebui sa te gandesti la ideea asta.

Raducuu

EDIT:


5. Limitam dreptul unui parteneriat de a licita un contract intr-un termen de 24 ore.

Ca sa ma asigur ca am inteles corect. Te referi ca un parteneriat poate licita doar un contract la 24 ore ?

Daca raspunsul e da, atunci mi se pare corect
Daca raspunsul e nu, atunci ar trebui sa te gandesti la ideea asta.
Da Bogdan, la asta se refera.

Raducuu

Salut,
Am citit cu atentie fiecare mesaj si prin prisma discutiilor am inteles mai bine atat avantaje cat si dezavantajele fiecarui sistem.
Scorpy are dreptate, si eu am fost constient de acest lucru inca de la inceput: Niciun sistem nu ar aduce multumiri tuturor jucatorilor, mereu va fi cineva mai dezavantajat fata de altcineva daca luam la bani marunti fiecare detaliu.

Cand am dezvoltat prima data sistemul am mers pe ideea ca nu trebuie ca fiecare parteneriat sa aiba licitatii active si tocmai de aceea la inceput au fost atat de putine. Insa mi-am dat seama ca a fost o idee destul de proasta.

Astfel, in urma analizei mesajelor parerea mea este ca ar sistemul de licitatii ar trebui sa decurga in felul urmator:

1. Pastram sistemul actual pe ideea - ultimul licitant castiga

2. Modificam rang-urile parteneriatelor... astfel incat sa se poata ajunge mai usor la rangul de parteneriat mediu - mare

3. Adaugam un al 4-lea rang, gen: Ultra, sau vedem ulterior... astea fiind detalii

4. Limitam numarul de contracte active per parteneriat in functie de dimensiunea acestora...
De exemplu un parteneriat mic poate avea maxim doua contracte active, un parteneriat de nivel mediu poate avea 3 contracte active, un rating mare 4 contracte... stiu ca in momentul actual sunt parteneriate ce pot sustine mai mult de doua contracte in acelasi timp dar trebuie sa fie pentru toata si in plus, chiar daca parteneriatul are jucatori foarte buni, mai bine lucreaza unul-doua contracte decat sa nu lucreze niciunul pentru ca l-a luat altcineva.

5. Limitam dreptul unui parteneriat de a licita un contract intr-un termen de 24 ore.

6. Se va modifica timpul de asteptare pentru licitatie de la 24 - 48 ore la 32 - 48 ore. Este necesar sa fie minim 24 ore pentru a se putea mobiliza parteneriatele, iar modificarea aceasta face ca licitatia sa se incheie intre orele 7 AM si 11PM. Astfel nu va crea frustrare pentru pierderea unui contract la ora 4 AM. (Serverul USA/Europe va fi setat si el diferit in functie de fusul orar al zolei)

7. In momentul de fata se adauga 3 contracte mici pe zi. Sa facem un sistem inteligent ce calculeaza numarul de parteneriate eligibile pentru licitatie in momentul respectiv si adauga 50% (cu rotunjire prin adaos) de contracte.
Situatia fiind in felul urmator: Exista 15 parteneriate. 9 parteneriate mici eligibile pentru licitatie si 2 parteneriate medii eligibile. Se vor adauga 5 contracte mici si unul mediu. Mai mult ca sigur ca pana trec cele 32-48 ore se va modifica numarul parteneriatelor eligibile, insa aceasta idee se bazeaza mai mult pe ideea de sincronizare aproximativa astfel sa nu hard-codam 3 contracte batute-n cuie si asa ramane fie ca sunt 5 parteneriate fie ca sunt 15.

8. Se va pastra ideea de a face licitatiile castigate publice

9. Se va pastra ideea de dizolvare automata a parteneriatelor si transferarea datoriei administratorului initial insa doar in cazul in care parteneriatul are doua contracte consecutive cu un procent sub 35%.

Am resetat sondajul astfel incat sa puteti vota noile idei.
Salut Andy. Ar trebui ca licitatiile sa fie intre orele 17-21, este mai bine pe seara.Dimineata fiecare poate avea cate o problema.

alin2803

Eu nu sunt de acord ca pot avea doar 2 contracte active.. noi putem sustine cel putin 4 contracte simultan, de ce trebuie sa fiu eu tras in jos ca sa se ridice altii? Propun sa fie mai multe oferte (5-6-7). nu mi se pare corect limitarea parteneriatelor (sunt de acord cu punctul 5- limitarea dreptului de a licita la un contract intr-un termen de 24 ore- dar sa pot licita 3-4 contracte

Scorpy

#26
Dec 07, 2016, 11:07 AM Last Edit: Dec 07, 2016, 11:10 AM by Scorpy
Am votat pentru noul proiect!  8)
Abia astept sa se implimenteze noul proiect si sa se rezolve si problema cu odihna la soferi!

k3nz0n

Sunt contra numărului 4, asa cu limita de contracte toate parteneriatele o sa aibe contracte si nu o sa mai fie concurenta ,
Nu ma enerva ca te bat la dota si te bat si cu bota!

Sxbxlvnu

Treaba cu licitarea la un singur contract in 24h nu mi se pare OK...
Mai bine ar fi maxim 1 contract CASTIGAT la 24h ;)
Pentru ca daca pierdem licitatia ce facem? Ramanem fara lucru?
Sper sa te gandesti si la asta ;)

ShadowRipper

Treaba cu licitarea la un singur contract in 24h nu mi se pare OK...
Mai bine ar fi maxim 1 contract CASTIGAT la 24h ;)
Pentru ca daca pierdem licitatia ce facem? Ramanem fara lucru?
Sper sa te gandesti si la asta ;)
sunt deacord cu tine .... asa ar disparea concurenta dintre parteneriate

Go Up