v1.1.28 - Licitatii parteneriate

Started by AndyM, Dec 26, 2016, 10:06 PM

previous topic - next topic
Go Down

AndyM

A venit si update-ul cu modificarea regulilor de licitatii la parteneriate.
Implementarile sunt urmatoarele:

1.
Au fost modificate rang-urile de clasari ale parteneriatelor.
Initial a fost:

Rating 0 - 15: Parteneriat mic
Rating 15 - 50: Parteneriat mediu
Rating 50+ : Parteneriat mare

Noile rang-uri sunt:

Rating 0 - 5: Parteneriat mic
Rating 5 - 20: Parteneriat mediu
Rating 20 - 50: Parteneriat mare
Rating 50+ : Parteneriat Mega


2. Un parteneriat odata ce a castigat un contract nu mai are dreptul de a licita timp de 24 ore.

3. S-a modificat timpul de asteptare pana la incheierea licitatiei, de la 24 - 56 ore la 32 - 48.

4. Numarul de contracte ce apare nu mai e limitat strict la 3, ci este variabil 50% (prin adaos) din numarul de parteneriate eligibile pentru tipul respectiv de contracte.
Adica daca sunt 20 parteneriate:
10 parteneriate mici ce nu au castigat contracte in ultimele 24 ore.
5 parteneriate mici ce au castigat contracte in ultimele 24 ore.
5 parteneriate medii ce nu au castigat contracte in ultimele 24 ore.
Vor aparea 5 contracte pentru parteneriate mici si 3 contracte pentru parteneriate medii.

5. Licitatiile castigate sunt de acum inainte publice. In panoul de licitatii a aparut un buton prin care puteti vede ultimile contracte castigata (imediat dupa update e normal sa nu apara niciunul, fiindca trackingul e facut din momentul update-ului)

Pentru a combate jucatorii rau-intentionati de a tine blocate contractele incarcand marfa fara sa o descarce s-au implementat urmatoarele modificari:

6. Contractele vor fi castigate in mod garantat atata timp cat s-a terminat oferta de incarcat... Insa castigul se va face in felul urmator:
Daca s-a terminat si cererea, se primesc banii si ratingul pe loc.
Daca mai exista cerere, se primesc banii (conform procentului completat) si penalizari (conform procentului ramas).

Astfel daca un contract are de transportat 3000 tone si (3000tone oferta, 3000 tone cerere = 6000 tone) iar 300 tone sunt blocate (adica este complet 95%), parteneriatul va castiga totusi contractul primind 95% din suma castigata insa aplicandu-se 5% penalizari din suma de penalizari.

7. Odata ce timpul a expirat se sterg contractele... astfel cei ce au ramas intentionat cu marfa in camioane nu o vor mai putea transporta fiind obligati sa o arunce (fiindca nici in alta parte nu au cum sa o transporte)

8. Pentru a implica penalizari jucatorilor rau intentionati ce doresc sa blocheze contractele castigate, aruncarea marfii pe contract de parteneriat se penalizeaza cu 300euro/tona...
Astfel, daca cineva a incarcat 20 tone, a platit cu aproximare 5000euro la incarcare si mai plateste si 6000euro la aruncatul marfii.

k3nz0n

Multumim! :)
Nu ma enerva ca te bat la dota si te bat si cu bota!

Sxbxlvnu

Foarte bun update-ul! In sfarsit s-a rezolvat treaba cu contractele :D

k3nz0n

Daca in caz sunt incarcat cu contract si ma da afara din parteneriat ce se intampla?
Nu ma enerva ca te bat la dota si te bat si cu bota!

ioanS

Multumim frumos speram ca acum nu mai stam cu saptamina fara sa avem nimic

Scorpy


Bogdan2044

Pana acum suna bine. Dar sunt curios si de ce a intrebat kenzon, in legatura cu membri dati afara

AndyM

Intr-adevar, este o situatie netratata... in cazul de fata, daca un membru iese afara sau este dat afara va fi obligat sa arunce marfa ce o are pe contract.

k3nz0n

Si parteneriatul pierde bani, pacat , acum trebuie tratata serios treaba, pe cine luam in part , pe cine punem sa incarce contract
Nu ma enerva ca te bat la dota si te bat si cu bota!

AndyM

#9
Dec 27, 2016, 05:29 PM Last Edit: Dec 27, 2016, 05:32 PM by AndyM
Da, pierderile sunt pe amandoua partile... insa pierderile vor fi foarte insemnate pentru sabotor ca sa zic asa...
la un contract cu 3000 tone de transportat (6000 tone cerere + oferta) din care cineva blocheaza 50 tone, parteneriatul va avea contractul complet 99.16%
La un castig de 200.000euro si penalizari de 250.000euro parteneriatul va primi in final 196.222 euro pierzand practic 3.780euro.
Insa cel care a dorit sa saboteze parteneriatul, pe cele 50 tone a platit deja ~16.000euro si va mai plati inca 15000euro penalizari de abandonul marfii ceea ce inseamna ca parteneriatul pierde 3.780euro iar utilizatorul 31.000 euro...

Inainte poate se renta pentru sabotor aiba o paguba de 40-50k euro sa tina blocate peste 200 tone iar parteneriatul sa primeasca penalizari... acum nu se mai renteaza fiindca va plati foarte mult iar parteneriatul va primi in continuare bani... o suma mai mica, dar o suma neinsemnata fata de pierderile utilizatorului...

Astfel, nu va mai renta sa sabotezi contracte intentionat... rau pentru cei ce din diverse motive au fost nevoiti sa abandoneze contul pentru 2-3 zile blocand astfel contractul involuntar...

k3nz0n

4. Numarul de contracte ce apare nu mai e limitat strict la 3, ci este variabil 50% (prin adaos) din numarul de parteneriate eligibile pentru tipul respectiv de contracte.
Adica daca sunt 20 parteneriate:
10 parteneriate mici ce nu au castigat contracte in ultimele 24 ore.
5 parteneriate mici ce au castigat contracte in ultimele 24 ore.
5 parteneriate medii ce nu au castigat contracte in ultimele 24 ore.
Vor aparea 5 contracte pentru parteneriate mici si 3 contracte pentru parteneriate medii.


Crezi ca,,,,,,,,,,, cu 3 camioane de 1 stea (1 magnum si 2 volvouri) se poate castiga un contract? Eu cred ca nu , aici ar trebui sa fie impus  un minim de 30(ex) de camioane pe parteneriat si doar atunci sa poata licita un contract! Atunci cand un parteneriat are un minim de 30 de camioane sa poata licita pentru un contract! Da , stiu ca exista penalizare in caz ca nu il v a castiga, dar zic eu ca de cat sa ia un contract care sa fie facut sau nu de un alt parteneriat care are 30 de camioane suna mai ok! Eu zic sa te gandesti si la asta! Sunt multi care nu au de a face cu jocul si strica altora joaca!
Nu ma enerva ca te bat la dota si te bat si cu bota!

AndyM

Cu siguranta este imposibil... o sa ma gandesc la asta.

Scorpy

Si la varianta cand un parteneriat castiga ambele licitatii desfasurate la aceeasi ora!  8)

ioanS

Totusi am si eu o intrebare daca termini acel contract sub 12 ore cum putem sa mai licitam pt altul ca nu te lasa ar trebui sa zicem un buton sau ceva ca daca nu se liciteaza la el nimeni sa iti dea posibilitatea sa licitezi suplimentar  ,asta e una a 2 problema si cred ca nu doar eu am observat daca sunt 2 contracte la aceiasi ora si degeaba liciteaza si alti tot la acelasi parterniat merg oare nu e o problema acolo?

AndyM

Sansele de a fi doua licitatii in acelasi timp au scazut de 10 ori...

Go Up