Plata la Km in functie de tonaj si marfa

Started by DriverDeY, Nov 25, 2016, 09:35 AM

previous topic - next topic
Go Down

DriverDeY

- Numele propunerii: Plata la km
- Descrierea propunerii: Un simplu exemplu vreau sa dau. Euro Truck Simulator 2. Se face plata pe distanta...In functie de Marfa si de tonajul ei. Eu consider ca in realitate esti platit pentru ca duci o marfa de la producator la cumparator...Nu o cumperi si o vinzi mai scump.
- Avantaje: O scanteie de realism in industria de transport.
- Dezavantare: O mica perioada de acomodare cu noul sistem


DriverDeY

#2
Nov 26, 2016, 11:33 AM Last Edit: Nov 26, 2016, 11:45 AM by DriverDeY
http://vdtruck.ro/forum/index.php?topic=27.0
Tu ai propus lucru asta sa plateasca la Km atunci cand mergi gol. eu am propus cu totul diferit:) Eu nu am spus sa fim plaiti daca ne plimbam goi.

Paqiuman

Sunt PRO sugestiei. :)

DonCristi

Sunt PRO sugestiei  .

k3nz0n

Nu ma enerva ca te bat la dota si te bat si cu bota!

Andu036

Ce spui tu n-are nici o logica cu realitatea. Aici esti manager, nu sofer ca sa fii platit la kilometru. Tu cumperi marfa, ca sa o vinzi.si atat... asta e principiul de functionare. Trebuie sa cauti distantele cat mai scurte, asta e ideea.

In schimb, e interesant ca atunci cand am deschis problema asta pentru parteneriate, exact pe aceeasi idee am mers, schimband principiul si licitand alt fel de contracte, care ar fi avut logica si nu strica nici ideea jocului, ca la intoarcere trebuia sa cauti niste curse care sa te avantajeze pentru castig. Dar v-ati trezit sa faceti misto aiurea, neintelegand ce s-a cerut. :) Asta imi da de inteles, acum, dula ce vad topicul asta. Bravo!

Contra :)

AndyRED

Cred ca mai bine s-ar gandii modul de organizare al jocului. Ce se vrea de fapt, o imitatie de soferie sau de managerie ? Ori esti patron, ori esti sofer? 

CONTRA !

DriverDeY

Andu si Andy, voi stiti cum se lucreaza in transporturi? Ai auzit vre-o companie sa cumere marfa? sau este angajata doar sa transporte marfa pana la client:)

ShadowRipper

a mai existat odata aceasta propunere si a fost refuzata nu va mai chinuiti sa raspundeti

Razvan24

Orice propunere am face e refuzata deci nah

ShadowRipper

nu e refuzata dar sa dat odata explicatie acest lucru numai sa dati mai jos/pe pagina urmatoare sa le vedeti

Andu036

DriverDEY, atunci explica-mi si mie de ce ai sarit asa de cur in sus cand am propus contracte la parteneriate, exact pe aceeasi idee cu marfa pana la client?! :)

Oricum, jocul are alta idee de functionare. E mai interesant asa...

gicksboy

1. Propunerea a mai fost facuta odata,raspunsul a fost dat deja
2. CONTRA, asa cum au mai precizat unii si daca nu ma insel ti-am spus-o si eu personal pe joc, tu esti pe jocul asta un administrator al unei firme, nu un sofer. Nu poti cere ca firma ta sa fie platit pe km parcursi, tu trebuie sa-ti platesti soferii pe baza km-ilor facuti,fapt care e deja implementat in cadrul jocului.
Faza cu tipul de marfa si tonajul este deja implementat si el, n-o sa vezi sa cumperi cu aceeasi bani 2 cantitati diferite de marfa si nici sa primesti aceeasi suma de bani pentru 2 cantitati diferite.
3. Banii se fac destul de usor in sistemul actual.Drept dovada cei care sunt activi si-si vad de treaba, nu au nici o problema cu banii desi au datorii de 4-5 ori mai mari decat "averea" si n-au de ce sa-si planga de mila.

AndyM

Se va implementa o metoda de contracte ce vor avea la baza plata la kilometru insa in update-urile viitoare, posibil prin februarie.

Go Up